Kalite ve Estetiği
Buluşturan Marka
Haberler

Cam Elyaf Takviyeli Beton 13/09/2016

Betonarme yapılı evler artık yerini daha farklı mimari tarzlara bırakmaya başladı. Daha sağlam, daha güzel görünümlü ve ısı, ses yalıtımı daha üst düzeyde yapılar revaçta. Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi, inşaat sektörünün her alanında kullanılmaya başlamış olan yepyeni bir malzeme... Amerika'da uzun yıllardan beri kullanılmaya devam eden bu inşaat malzemesi, farklı yapılar oluşturmaya oldukça elverişli yapısı sayesinde, günümüzde normal betonarme yapıdaki binaların yerini alacak gibi görünüyor.

Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi, daha sağlam bir yapıya sahip olduğu için binanın depreme olan dayanıklılığını daha da artıyor. Deprem kuşağı bölgesinde bulunduğumuzu ve tektonik fayların üzerinde yaşadığımızı göz önünde bulundurursak, evlerin depreme olan dayanıklılığının artık eskiye oranla daha da önemli hale geldiğini görebiliriz. İnsanların ev alırken ya da ev yaptırmaya niyetlenirken ilk aradığı ölçütün dayanıklılık olduğu bilinen yaygın bir gerçektir.

Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi, dayanıklılığının yanı sıra ısı yalıtımını da destekleyen bir maddedir. Yazın aşırı sıcaktan kışın ise aşırı soğuktan yakınan ve faturaların kabarık gelmesinden epeyce şikâyetçi olan insanlar ısı yalıtım yaptırmanın yollarını arıyor. Yeni yapılan yapıların birkaç sene sonra tam olarak ısınacağını savunan yanlış yanılgıya tam da bu yapı sayesinde karşı çıkılıyor.

Bu malzemenin içerisinde bulunan özel bileşenler sayesinde yazın sıcak kavurucu anlarında, klima ile soğutulan evin serinliği içerde kavurucu sıcaklık ise sokakta kalıyor. Yine aynı şekilde kışın dondurucu sokakları da evinize girmeyecek.

Bilgi almak isterseniz eğer http://www.betofiber.com/ sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

GRC Prekast Nedir?
Glassfibre Reinforced Concrete (Elyaf Katkılı Beton); alkaliye dayanıklı özel cam elyafı ile beyaz çimento-kum harcı karışımıdır.
Bu malzeme elyafın donatı görevini gördüğü betondur.

GRC Prekast Nasıl Üretilir?
GRC Prekast,silis kumu-beyaz çimento karışımı özel granülometrideki harmanın, alkaliye dayanıklı ithal cam elyafı ve polymer katkılı olarak, özel kalıplara püskürtme suretiyle dökülmesiyle üretilen bir betondur. AR-cam elyafı ve polymer, GRCA tarafından onaylı üreticilerden temin edilmelidir. Betofiber, kurulduğu günden bugüne GRCA (Elyaf katkılı beton Üreticiler Birliği) üyesi olup,kurulduğu ilk yıl GRCA Merit Prize (En İyi Üretici Ödülü)'nü almıştır. Bununla yetinmeyerek, ikinci yılında 6 aylık bir denetimin sonucunda GRCA AMS(Onaylı Üretici Belgesi)'i de almaya hak kazanarak,bu belgeye sahip Türkiye'deki iki firmadan biri olmuştur.

Avrupa Standartları’nda Isı Yalıtımlı Cephe Paneli

• Yeni TS 825’e Göre Yoğuşma Problemine Kesin Çözüm,
• A1 Yanmazlık Sınıfında Her Noktada Eşit Kalınlıkta Isı İzolasyonu,
• Muadili Sistemlere Göre %50 Oranında Binaya Daha Az Yük,
• Patentli Ankraj Sistemi,
• Tüm Çelik Aksam, Standartlara Uygun Kalite Belgeli Sıcak Daldırma Galvaniz,
• GRCA AMS Onaylı Üretici Belgesi ve GRCA 2008 Merit Ödülü

Yanmaz Dış Cephe Sistemi
Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük GRC Prekast fabrikasına sahip olan Betofiber, dış cephe kaplamada yeni bir sayfa açtı. Betofiber Isı Yalıtımlı Cephe Panel Sistemi, muadili panel sistemlerine göre % 50 oranında binaya daha az yük getirirken, ısı izolasyonu için kullandığı taşyünü ile yangın yönetmeliğinin zorunlu tuttuğu A1 yanmazlık sınıfını sağlamakta, taşyünü üzerinde bulunan alüminyum folyo ile de yeni TS 825’e göre incelendiğinde yoğuşmayı tamamıyla engellemektedir.