RESTORASYON VE YENİLEME

Tarihi eser restorasyonları ve eski binaların cephelerinin yenilenmesi, son derece önemli ve bir o kadar da zor imalatlar içeren işlerdir. Tarihi eser restorasyonları oldukça detaylı ve pahalı imalatlar gerektiren bir çalışmanın sonucunda tamamlanabilen, sıkı kontrollerden geçtikten sonra onaylanan çalışmalar olmakla beraber, malzeme seçimleri ile imalat hızları genellikle oldukça yavaş gerçekleştirilebilmektedir. Bu imalatlarda kullanılan malzeme çeşitliliğinin oldukça kısıtlı olmasının yanında, yapılan işçiliklerde de standart bir kalitenin yakalanmasında karşılaşılan güçlüklerde en büyük sorunlardandır.

Betofiber elyaf katkılı beton malzemesi, tarihi eser restorasyonlarında da istenilen tüm detayları gerek original malzemenin üzerinden kalıp alınarak, gerekse onaylı detay çizimleri üzerinden bire-bir modeller çıkarılarak kalıp imalatı yapmak suretiyle, istenilen detayların kusursuz bir şekilde oluşturmasının yanında oldukça seri ve hatasız bir üretime olanak tanımaktadır.

Bu imalatlarda özel bir kalıp sistemi olan kauçuk ve silikon esaslı kalıplar kullanılmaktadır. Büyük çaplı restorasyon işlerinde maliyet olarak da önemli avantajlar kazandıran Betofiber elyaf katkılı beton malzemesi, mimarlara bu konudaki en iyi seçenek olarak hizmet vermektedir.

Betofiber, tüm bu sorunları çok daha hızlı, yüksek kalitede finish lere sahip, alüminyum folyolu taşyünü ile A1 yanmazlık sınıfında bir izolasyon ve yoğuşma sorununa kesin çözüm getiren, istenilen detayları üzerinde taşıyabilen, tasarımlara olanak tanıyan ve binanın dış cephe detaylarını tamamı ile değiştirebilecek sistemi ile binalarınıza yeniden hayat veren bir cephe sistemidir.

Betofiber GRC (elyaf katkılı beton) Isı Yalıtımlı Cephe Panel Sistemi ve Dekoratif Elemanları ile tüm bu olanakları tek bir sistem ile sağlamanız mümkündür.

GRC Prekast Nedir?

Glassfibre Reinforced Concrete (Elyaf Katkılı Beton); alkaliye dayanıklı özel cam elyafı ile beyaz çimento-kum harcı karışımıdır.
Bu malzeme elyafın donatı görevini gördüğü betondur.

GRC Prekast Nasıl Üretilir?

GRC Prekast,silis kumu-beyaz çimento karışımı özel granülometrideki harmanın, alkaliye dayanıklı ithal cam elyafı ve polymer katkılı olarak, özel kalıplara püskürtme suretiyle dökülmesiyle üretilen bir betondur. AR-cam elyafı ve polymer, GRCA tarafından onaylı üreticilerden temin edilmelidir. Betofiber, kurulduğu günden bugüne GRCA (Elyaf katkılı beton Üreticiler Birliği) üyesi olup,kurulduğu ilk yıl GRCA Merit Prize (En İyi Üretici Ödülü)'nü almıştır. Bununla yetinmeyerek, ikinci yılında 6 aylık bir denetimin sonucunda GRCA AMS(Onaylı Üretici Belgesi)'i de almaya hak kazanarak,bu belgeye sahip Türkiye'deki iki firmadan biri olmuştur.

Avrupa Standartları’nda Isı Yalıtımlı Cephe Paneli

• Yeni TS 825’e Göre Yoğuşma Problemine Kesin Çözüm,
• A1 Yanmazlık Sınıfında Her Noktada Eşit Kalınlıkta Isı İzolasyonu,
• Muadili Sistemlere Göre %50 Oranında Binaya Daha Az Yük,
• Patentli Ankraj Sistemi,
• Tüm Çelik Aksam, Standartlara Uygun Kalite Belgeli Sıcak Daldırma Galvaniz,
• GRCA AMS Onaylı Üretici Belgesi ve GRCA 2008 Merit Ödülü

Yanmaz Dış Cephe Sistemi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük GRC Prekast fabrikasına sahip olan Betofiber, dış cephe kaplamada yeni bir sayfa açtı. Betofiber Isı Yalıtımlı Cephe Panel Sistemi, muadili panel sistemlerine göre % 50 oranında binaya daha az yük getirirken, ısı izolasyonu için kullandığı taşyünü ile yangın yönetmeliğinin zorunlu tuttuğu A1 yanmazlık sınıfını sağlamakta, taşyünü üzerinde bulunan alüminyum folyo ile de yeni TS 825’e göre incelendiğinde yoğuşmayı tamamıyla engellemektedir.

DEPREM TESTİ