KALİTE KONTROL

Betofiber Yapı Elemanları, kurulduğu günden bugüne TEKNIK YAPI HOLDING felsefesinden gelen kalite anlayışından hiçbir zaman taviz vermeyeceğini, yaptığı büyük yatırımlar, aralıksız devam eden Ar-Ge çalışmaları ve Avrupa’da bile bir benzeri olmayan üretim tesisleri ile kalite kontrol aşamalarını birleştirerek Türkiye’de GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) üretiminde yeni bir anlayış getirmiştir.

Graham T.Gilbert - C.Chem.Member, Past Chairman & Current Publicity Chairman

GRC üretim aşamalarının ve tekniklerinin bir sır gibi saklandığı sektörde, İŞVEREN’lere ürün ile ilgili detaylı bilgi vermekten uzak bir yaklaşım hakim iken, kalitenin İŞVEREN tarafından da denetlenebilmesi, yüksek mukavemetli ve uzun ömürlü GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) malzemenin nasıl bir teknikle üretildiğini, hangi kriterlerin sağlanması gerektiğini sektöre anlatan, hatta bununla ilgili kataloglarında bile detaylı bilgi veren ilk firma olarak ülkemizdeki yerini almıştır.

Kalite kriterlerini, uluslararası kuruluşlar ve üniversitelerimiz tarafından belgelendirilerek elde eden BETOFIBER, bunların yanında yine ülkemizde bir ilke daha imza atarak GRCA tarafından belirlenen laboratuar kriterlerini oluşturan tüm ekipmanları, kendi üretim tesislerinde yer alan laboratuarında kurarak, üretiminin her aşamada sıkı bir denetim ve kontrolden geçtiğini, yaptığı bu yatırımla tüm sektöre bir kez daha göstermektedir. BETOFİBER, cam elyafı takviyeli beton üretiminde, spray metodu ile dökülen tüm dökümlerinden her bir makinadan aldığı günlük test levhalarının, eğilme dayanımı tayini, LOP ve MOR değerlerini, yoğunluk testi, yıkama testi ve slamp testini BS EN 1170-1-2-3-4-5-6-7-8 standartlarına göre yapmakta ve sonuçları kayıt altında tutmaktadır. Ayrıca üretimde kullanılan tüm makinaların kalibrasyonları günlük olarak kontrol edilmektedir.

Öncelikli olarak Tuzla’da 10.000 m2 kapalı alan 12.000 m2 açık alana sahip Avrupa’nın tek başına GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) üretimi yapan en büyük üretim tesislerini 9 ay gibi kısa bir sürede kuran Betofiber, sadece bu büyük yatırımın GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) üretimi için yeterli olmadığının bilincinde olarak, İngiltere’den bu konuda 30 yıllık tecrübeye sahip danışmanlık firmalarından, gerek GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) malzemesinin yapısı, gerekse Betofiber Isı Yalıtımlı Dış Cephe Panel Sistemi Çelik Karkas ve Ankaraj sistemi ile ilgili olarak KNOW HOW alarak, bu konuda personeline gerekli eğitimleri vermiştir. Alınan eğitimler sonucunda üretimine başlayan Betofiber Personeli, İngiltere’den gelen GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) malzeme yapısı konusunda uzman ekipler tarafından kontrol edildikten sonra GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) malzemesinin üretiminde kullanılan sertifikalı hammaddeler, karışım formülü ve spray metod üretim teknikleri ile ilgili denetimleri başarı ile geçerek bu konuda belgelendirilmiştir. Yine Betofiber Isı Yalıtımlı Dış Cephe Panel Sistemi Çelik Karkas ve Ankraj sistemi ile ilgili olarak başka bir İngiliz danışman firmamızla yapılan çalışmalar sonucunda da Betofiber Karkas ve Ankraj Sistemi çözülmüş, TS 498’e göre de gerekli hesaplamalar göz önüne alınarak İngiliz ve Türk standartlarını sağlayacak nitelikte Betofiber Karkas ve Ankraj sistemi belirlenerek yine belgelendirilmiştir. Bu iki konuda uluslarası belgelendirmeye sahip olan Betofiber bununla yetinmeyerek, merkezi İngiltere’de bulunan GRCA (Glass Reinforced Concrete Association) Elyaf Katklı Beton Üreticiler Birliği’nden Onaylı Üretici Belgesi (Approved Manufacturers Scheme) için başvuruda bulunmuştur.

BETOFİBER, onaylı üretici belgesi kriterlerine sahip bir üretim tesisi kurduğu için, GRCA yetkilileri tarafından Avrupa’da denetim yaptıkları en düzenli ve sadece GRC üretimi yapan en büyük üretim tesisi yorumlarını alan firma, 3 aylık bir sürecin sonunda Onaylı Üretici Belgesi (Approved Manufacturers Scheme)’ni alarak önemli bir başarıya daha imza atmıştır.

Türkiye’de inşaat sektöründe, Avrupa’daki tüm GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) üreticilerinin birliği olan GRCA (Glass Reinforced Concrete Association) tarafından verilen Onaylı Üretici Belgesi (Approved Manufacturers Scheme)’nin Grade 18 kalitesinde GRC üretimi yapan firmalara verildiği tam olarak bilinmemektedir. Zaten Türkiye’de Betofiber ile beraber sadece iki firmada bu belge bulunmaktadır. Bu belgeye sahip olmayan ve GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) malzemesini ürettiğini iddia eden birçok firma, İŞVEREN ‘ler için ciddi sıkıntıların başlangıcı olmaktadırlar. HER BEYAZ MALZEME, HER İÇERİSİNDE ELYAF OLDUĞU İDDİA EDİLEN MALZEME GRC (Cam elyafı katkılı prekast beton) OLMADIĞI, bu tür firmalar tarafından yapılan imalatların cephelerde su, ısı izolasyon sorunları, çatlamalar ve cepheden düşme tehlikeleri gibi ciddi sıkıntılar oluşmaya başladığı zaman, bu tür malzemelere yönelen İŞVEREN’lerin işin başında harcamaktan çekindikleri maliyetlerin, iş bittikten sonra firmalarının prestij kaybının yanında kat kat fazlasını harcamak zorunda kalacakları her teknik personelin basitçe ulaşabileceği bir sonuç olacaktır. BETOFİBER, dış cephe malzemelerinde firmaların kalitesinin 1. Öncelik olması gerektiğinin altını çizmektedir.
Tüm bu çalışmalarının yanında Türkiye’deki Ar-Ge çalışmalarına da devam eden BETOFIBER, üniversitelerimizde yaptırdığı testlerle de malzemesinin yanmazlık, ısı yalıtım değerleri, su geçirimsizliği, yoğuşmanın engellemesi gibi kriterleri de başarı ile sağlayarak üniversitelerimiz tarafından belgelendirilmiştir.

Tüm bu kalite kriterlerini uluslararası kuruluşlar ve üniversitelerimiz tarafından belgelendirilerek elde eden BETOFIBER, bunların yanında yine ülkemizde bir ilke daha imza atarak GRCA tarafından belirlenen laboratuar kriterlerini oluşturan tüm ekipmanları, kendi üretim tesislerinde yer alan laboratuarında kurarak, üretiminin her aşamada sıkı bir denetim ve kontrolden geçtiğini, yaptığı bu yatırımla tüm sektöre bir kez daha göstermiştir. BETOFİBER, cam elyafı takviyeli beton üretiminde, spray metodu ile dökülen tüm dökümlerinden her bir makinadan aldığı günlük test levhalarının, eğilme dayanımı tayini, LOP ve MOR değerlerini, yoğunluk testi, yıkama testi ve slamp testini BS EN 1170-1-2-3-4-5-6-7-8 standartlarına göre yapmakta ve sonuçları kayıt altında tutmaktadır. Ayrıca üretimde kullanılan tüm makinaların kalibrasyonları günlük olarak kontrol edilmektedir. Bunların sonucunda, kalite kontrol aşamaları ve ekibi tarafından onaydan geçen BETOFİBER malzemeler montaj sahasına sevk edilmektedir.

BETOFİBER, GRCA normlarına göre Grade 18 ( yüksek mukavemette ve uzun ömürlü elyaf katkılı beton) kalitesinde üretim yapmaktadır. Kaliteli Grade 18 - GRC (elyaf katkılı prekast beton), sertifikalı hammadde, gerekli kriterlere ve bilgiye sahip personel ile kalite kontrol sistemi kurulmuş onaylı üretim tekniklerine sahip bir üretim tesisinde üretilebilir. Tüm sektörün bu bilinçle hareket etmesinin, ileride İŞVEREN’lerin karşılaşılacağı büyük prestij ve maddi kayıpların önüne geçeceği aşikardır. BETOFİBER, sektöre güven vermektedir.

GRC Prekast Nedir?

Glassfibre Reinforced Concrete (Elyaf Katkılı Beton); alkaliye dayanıklı özel cam elyafı ile beyaz çimento-kum harcı karışımıdır.
Bu malzeme elyafın donatı görevini gördüğü betondur.

GRC Prekast Nasıl Üretilir?

GRC Prekast,silis kumu-beyaz çimento karışımı özel granülometrideki harmanın, alkaliye dayanıklı ithal cam elyafı ve polymer katkılı olarak, özel kalıplara püskürtme suretiyle dökülmesiyle üretilen bir betondur. AR-cam elyafı ve polymer, GRCA tarafından onaylı üreticilerden temin edilmelidir. Betofiber, kurulduğu günden bugüne GRCA (Elyaf katkılı beton Üreticiler Birliği) üyesi olup,kurulduğu ilk yıl GRCA Merit Prize (En İyi Üretici Ödülü)'nü almıştır. Bununla yetinmeyerek, ikinci yılında 6 aylık bir denetimin sonucunda GRCA AMS(Onaylı Üretici Belgesi)'i de almaya hak kazanarak,bu belgeye sahip Türkiye'deki iki firmadan biri olmuştur.

Avrupa Standartları’nda Isı Yalıtımlı Cephe Paneli

• Yeni TS 825’e Göre Yoğuşma Problemine Kesin Çözüm,
• A1 Yanmazlık Sınıfında Her Noktada Eşit Kalınlıkta Isı İzolasyonu,
• Muadili Sistemlere Göre %50 Oranında Binaya Daha Az Yük,
• Patentli Ankraj Sistemi,
• Tüm Çelik Aksam, Standartlara Uygun Kalite Belgeli Sıcak Daldırma Galvaniz,
• GRCA AMS Onaylı Üretici Belgesi ve GRCA 2008 Merit Ödülü

Yanmaz Dış Cephe Sistemi

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük GRC Prekast fabrikasına sahip olan Betofiber, dış cephe kaplamada yeni bir sayfa açtı. Betofiber Isı Yalıtımlı Cephe Panel Sistemi, muadili panel sistemlerine göre % 50 oranında binaya daha az yük getirirken, ısı izolasyonu için kullandığı taşyünü ile yangın yönetmeliğinin zorunlu tuttuğu A1 yanmazlık sınıfını sağlamakta, taşyünü üzerinde bulunan alüminyum folyo ile de yeni TS 825’e göre incelendiğinde yoğuşmayı tamamıyla engellemektedir.

DEPREM TESTİ