Kalite ve Estetiği
Buluşturan Marka
Haberler

Prekast Yapı Malzemesi 13/09/2016

Bir inşaat için kullanılacak yapı malzemesinin hem kullanışlı hem kaliteli hem de uygun fiyata sahip olması oldukça iyi bir fırsattır. Bu özelliklerin bir arada bulunduğu malzemeler az rastlanır nicelikte ve nitelikte olsa da Cam elyaf takviyeli beton (GRC) Prekast yapı malzemesi bu istisnayı bozan malzemelerden biridir. 

Hem dış cephe de istenilen şeklin çok rahat verilebilmesi hem de iç dekorasyon malzemesi olarak kullanılabilmesi açısından tercih edilebilmektedir. Isı yalıtımı malzemesini de bünyesinde barındırabilen Cam elyaf takviyeli beton (GRC) Prekast yapı malzemesi her iklim koşuluna uygunluğuyla dikkat çekicidir. Isı ve ışığa dayanıklı olması dış cephe de kullanılmasını arttırmaktadır. 

Ayrıca Cam elyaf takviyeli beton (GRC) Prekast yapı malzemesi ile elde edilmek istenilen ısı değeri yalıtımın yoğunluğu değiştirilerek sağlanabilmektedir. Yoğun ses yalıtımı sağlayan Cam elyaf takviyeli beton (GRC) Prekast yapı malzemesi beyaz renktedir. İsteyen mimarlar kendi rengini kullanabilir dileyenler ise istedikleri renge boyayabilirler. Cam elyaf takviyeli beton (GRC) Prekast yapı malzemesi aynı kategorideki diğer malzemelere oranla binaya daha da az yük getirmektedir.
Bu malzeme ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük onaylı üreticilerinden biri olan firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

GRC Prekast Nedir?
Glassfibre Reinforced Concrete (Elyaf Katkılı Beton); alkaliye dayanıklı özel cam elyafı ile beyaz çimento-kum harcı karışımıdır.
Bu malzeme elyafın donatı görevini gördüğü betondur.

GRC Prekast Nasıl Üretilir?
GRC Prekast,silis kumu-beyaz çimento karışımı özel granülometrideki harmanın, alkaliye dayanıklı ithal cam elyafı ve polymer katkılı olarak, özel kalıplara püskürtme suretiyle dökülmesiyle üretilen bir betondur. AR-cam elyafı ve polymer, GRCA tarafından onaylı üreticilerden temin edilmelidir. Betofiber, kurulduğu günden bugüne GRCA (Elyaf katkılı beton Üreticiler Birliği) üyesi olup,kurulduğu ilk yıl GRCA Merit Prize (En İyi Üretici Ödülü)'nü almıştır. Bununla yetinmeyerek, ikinci yılında 6 aylık bir denetimin sonucunda GRCA AMS(Onaylı Üretici Belgesi)'i de almaya hak kazanarak,bu belgeye sahip Türkiye'deki iki firmadan biri olmuştur.

Avrupa Standartları’nda Isı Yalıtımlı Cephe Paneli

• Yeni TS 825’e Göre Yoğuşma Problemine Kesin Çözüm,
• A1 Yanmazlık Sınıfında Her Noktada Eşit Kalınlıkta Isı İzolasyonu,
• Muadili Sistemlere Göre %50 Oranında Binaya Daha Az Yük,
• Patentli Ankraj Sistemi,
• Tüm Çelik Aksam, Standartlara Uygun Kalite Belgeli Sıcak Daldırma Galvaniz,
• GRCA AMS Onaylı Üretici Belgesi ve GRCA 2008 Merit Ödülü

Yanmaz Dış Cephe Sistemi
Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük GRC Prekast fabrikasına sahip olan Betofiber, dış cephe kaplamada yeni bir sayfa açtı. Betofiber Isı Yalıtımlı Cephe Panel Sistemi, muadili panel sistemlerine göre % 50 oranında binaya daha az yük getirirken, ısı izolasyonu için kullandığı taşyünü ile yangın yönetmeliğinin zorunlu tuttuğu A1 yanmazlık sınıfını sağlamakta, taşyünü üzerinde bulunan alüminyum folyo ile de yeni TS 825’e göre incelendiğinde yoğuşmayı tamamıyla engellemektedir.