Kalite ve Estetiği
Buluşturan Marka
Haberler

Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast 22/09/2016

Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast yapı malzemesi kullanımı her geçen gün hızla yayılıyor yeni nesil cam elyaf takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi sayesinde yaygın bir şekilde inşaat işlemlerinde kullanılan geleneksel dış cepheler yavaş yavaş terkedilmeye başlanmıştır.

İçeriğindeki elyaf, polimer ve cam lifleri sayesinde homojen bir görünüm kazanabilen Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi normal betona oranla daha hafif ve dolayısıyla da daha kolay şekil alabilen bir yapı özelliği göstermektedir.

Şekil almadaki kolaylığı sayesinde düz şekillerde yapılan ya da pürüzlerin bariz bir şekilde dışarıdan fark edilebildiği yapılar yerine daha modern ve iyi görünümlü yapılar kolaylıkla elde edilebilmektedir.

Ülkemizde de mimarinin gelişimi açısından bu yapı son derece önemli bir yer tutmaktadır. Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi sayesinde ısı yalıtım malzemelerinde de kalite elde edilebilmiştir. Kış aylarında güçlükle ısınan evler, betonların ısınan havayı absorbe ederek ortamı soğutması, faturaların da bir hayli artmasına sebep olmuştur.

Vatandaş kış aylarından artan fatura miktarlarına isyan edecek duruma geldiği için çözümü evlerinin dış cephelerini ısı yalıtım malzemeleriyle kaplamakta bulmuştur. Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi dışarıdan binaların üzerine kaynak ya da dübeller yardımıyla kolaylıkla monte edilebilmektedir. Uygulama sonrası verimi son derecede fazla olan bu yapılar kullanıcılar tarafından ısrarla talep edilmektedir.

GRC Prekast Nedir?
Glassfibre Reinforced Concrete (Elyaf Katkılı Beton); alkaliye dayanıklı özel cam elyafı ile beyaz çimento-kum harcı karışımıdır.
Bu malzeme elyafın donatı görevini gördüğü betondur.

GRC Prekast Nasıl Üretilir?
GRC Prekast,silis kumu-beyaz çimento karışımı özel granülometrideki harmanın, alkaliye dayanıklı ithal cam elyafı ve polymer katkılı olarak, özel kalıplara püskürtme suretiyle dökülmesiyle üretilen bir betondur. AR-cam elyafı ve polymer, GRCA tarafından onaylı üreticilerden temin edilmelidir. Betofiber, kurulduğu günden bugüne GRCA (Elyaf katkılı beton Üreticiler Birliği) üyesi olup,kurulduğu ilk yıl GRCA Merit Prize (En İyi Üretici Ödülü)'nü almıştır. Bununla yetinmeyerek, ikinci yılında 6 aylık bir denetimin sonucunda GRCA AMS(Onaylı Üretici Belgesi)'i de almaya hak kazanarak,bu belgeye sahip Türkiye'deki iki firmadan biri olmuştur.

Avrupa Standartları’nda Isı Yalıtımlı Cephe Paneli

• Yeni TS 825’e Göre Yoğuşma Problemine Kesin Çözüm,
• A1 Yanmazlık Sınıfında Her Noktada Eşit Kalınlıkta Isı İzolasyonu,
• Muadili Sistemlere Göre %50 Oranında Binaya Daha Az Yük,
• Patentli Ankraj Sistemi,
• Tüm Çelik Aksam, Standartlara Uygun Kalite Belgeli Sıcak Daldırma Galvaniz,
• GRCA AMS Onaylı Üretici Belgesi ve GRCA 2008 Merit Ödülü

Yanmaz Dış Cephe Sistemi
Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük GRC Prekast fabrikasına sahip olan Betofiber, dış cephe kaplamada yeni bir sayfa açtı. Betofiber Isı Yalıtımlı Cephe Panel Sistemi, muadili panel sistemlerine göre % 50 oranında binaya daha az yük getirirken, ısı izolasyonu için kullandığı taşyünü ile yangın yönetmeliğinin zorunlu tuttuğu A1 yanmazlık sınıfını sağlamakta, taşyünü üzerinde bulunan alüminyum folyo ile de yeni TS 825’e göre incelendiğinde yoğuşmayı tamamıyla engellemektedir.