Kalite ve Estetiği
Buluşturan Marka
Haberler

Bırakın Evinizi, Ofisinizi ve Tüm Yapılarınızı Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi Korusun 29/09/2016

Sıradan betonarme evlerin artık tercih edilmek istenmemesi ve inşaat sektöründe de zaman ilerledikçe estetik bir bakış açısı aranmaya başlandığı için, farklı yöntemler ve bunların farklı biçimlerde kullanımları gündeme gelmeye başlamıştır.

Bu yapılardan en revaçta olanı ve inşaat sektörünü belki de kökten değiştirecek olanı da Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesidir. Polimer, cam elyaf ve yüksek kalitede beyaz çimentonun belirli oranlarda birbirine karıştırılarak elde edilen bu inşaat sektörü harikası malzeme sayesinde yeni mimari eser ürünleri dahi elde edilebilir.

İçerisinde bulunan elyaf ve polimer maddesi sayesinde Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi, normal kullanımlarda tercih edilen betonarme malzemeye göre oldukça hafiftir. Hafif olmasıyla birlikte normal betona göre 2,5-3 kat daha dayanıklı ve esnek bir yapıya sahiptir.İçeriğinin sağlamlığı ve fazla ağırlık taşıyabilme özellikleri sayesinde Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesi özellikle deprem kuşağında bulunan ülkemiz için son derecede önemli bir yapı malzemesidir.

Binaların dayanıklılığının artırılması gerektiği bu günlerde kişilerin ev satın alırken, kiralarken ya da yaptırırken aradığı en önemli özelliklerden bir tanesi de binanın sağlam olması ölçütüdür. Sağlam olmayacak olan binalarda yaşamak istemeyen insanların en büyük sıkıntılarına çözüm getirecek olan malzeme Cam Elyaf Takviyeli Beton (GRC) Prekast Yapı Malzemesidir.

GRC Prekast Nedir?
Glassfibre Reinforced Concrete (Elyaf Katkılı Beton); alkaliye dayanıklı özel cam elyafı ile beyaz çimento-kum harcı karışımıdır.
Bu malzeme elyafın donatı görevini gördüğü betondur.

GRC Prekast Nasıl Üretilir?
GRC Prekast,silis kumu-beyaz çimento karışımı özel granülometrideki harmanın, alkaliye dayanıklı ithal cam elyafı ve polymer katkılı olarak, özel kalıplara püskürtme suretiyle dökülmesiyle üretilen bir betondur. AR-cam elyafı ve polymer, GRCA tarafından onaylı üreticilerden temin edilmelidir. Betofiber, kurulduğu günden bugüne GRCA (Elyaf katkılı beton Üreticiler Birliği) üyesi olup,kurulduğu ilk yıl GRCA Merit Prize (En İyi Üretici Ödülü)'nü almıştır. Bununla yetinmeyerek, ikinci yılında 6 aylık bir denetimin sonucunda GRCA AMS(Onaylı Üretici Belgesi)'i de almaya hak kazanarak,bu belgeye sahip Türkiye'deki iki firmadan biri olmuştur.

Avrupa Standartları’nda Isı Yalıtımlı Cephe Paneli

• Yeni TS 825’e Göre Yoğuşma Problemine Kesin Çözüm,
• A1 Yanmazlık Sınıfında Her Noktada Eşit Kalınlıkta Isı İzolasyonu,
• Muadili Sistemlere Göre %50 Oranında Binaya Daha Az Yük,
• Patentli Ankraj Sistemi,
• Tüm Çelik Aksam, Standartlara Uygun Kalite Belgeli Sıcak Daldırma Galvaniz,
• GRCA AMS Onaylı Üretici Belgesi ve GRCA 2008 Merit Ödülü

Yanmaz Dış Cephe Sistemi
Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük GRC Prekast fabrikasına sahip olan Betofiber, dış cephe kaplamada yeni bir sayfa açtı. Betofiber Isı Yalıtımlı Cephe Panel Sistemi, muadili panel sistemlerine göre % 50 oranında binaya daha az yük getirirken, ısı izolasyonu için kullandığı taşyünü ile yangın yönetmeliğinin zorunlu tuttuğu A1 yanmazlık sınıfını sağlamakta, taşyünü üzerinde bulunan alüminyum folyo ile de yeni TS 825’e göre incelendiğinde yoğuşmayı tamamıyla engellemektedir.